Jesień i zima dla biegacza to idealna pora

wpis w: Inne | 0

Zima dla biegacza nie sprowadza się do siedzenia na kanapie, oglądaniem TV i sobotnim wyjściem na basen.

W okresie zimowo-jesiennym prawdziwi twardziele budują formę aby zacząć sezon z wiosennym przytupem. Pogoda do biegania jest idealna, tylko czasami biegacze są źle ubrani. Na alejka w parka i ścieżkach w lasach nie ma tłoku, a gdy pada śnieg lub biegniesz po świeżym śniegu, wrażenia są niesamowite.

Jednak całą ta sielankę burz/dewastuje cholerne PM10. Nie to z samochodów z grupy VW ale z śmierdzących kominów wieśniaków*. Wszytko jest w zimie idealne dla biegacza tylko zanieczyszczenie powietrza dewastuje jego zdrowie tysiąc razy szybciej jak normalnie.

Dlatego jesienno-zimową porą biegacze mają 4 wyjścia:

  1. wyprowadzić sięRespro Sportsta do Kanady. Tam na prawdę jest czysto w lecie ludzie kąpią się w rzekach w centrach miast a w zimnie na nartach biegowych dojeżdżają do pracy.
  2. Kupić karnet na siłownię z rekuperacją, zalecane są te obiekty które dbają o coroczne przeglądy systemów filtrujących, Tu już nie jest tak czysto jak w Kanadzie, ale to smrodek z ciała a nie z węgla.
  3. biegać tylko w terenie otwartym: pola, lasy, plaża itp. z daleka od siedlisk ludzkich, gdzie zabójcze PM10 bezlitośnie skraca życie biegacza z każdym krokiem. A z kominów podłączonych do pieców spalających śmieci, sączy się zabójcza sadza.
  4. Kupić sobie maskę i próbować biegać niczym nocny ninja po alejkach i wykostkowanych chodnikach.

O tyle z wyjazdem do kanady, niektórzy z biegaczy mogą mieć problem, to kupno karnetu na siłownię nie jest aż takie trudne, ale spędzanie monotonnych godzin na bieżni, wydaje się nie najciekawszą perspektywą na zimowo-jesienne wieczory.

Biegać w terenie też jest fajnie, ale jak się zamieszkuje w tz, aglomeracji, to ciężko trzy razy w tygodniu wyjeżdżać z dala od smogu po to aby sobie pobiegać, Chyba że jest się geodetą i ma się zlecenia tylko na wsi.

Maska jest niezłym rozwiązanie, chroni nasze płuca i na prawdę nie jest uciążliwa, kwestia tylko doboru odpowiedniej i dbania o aktywny filtr, tak aby dobrze spełniała swoją rolę.

Dlatego nie ma co się zastanawiać tylko należny poczynić odpowiednie przygotowania i dzielnie stawiać czoło zimowym mrozom i zanieczyszczeniom.